Dve minúty môžu zmeniť celý tvoj život - Uprav reč tela nasledovne
- Tomáš Vepi
- Oct 15, 2024
- Čítanie: 5
Radšej pozeráš video než čítaš? Klikni nižšie 👇👇👇
Už si niekedy vstúpil do miestnosti a zrazu prišiel strach? Stres? Alebo si si možno všimol niekoho, kto vyžaruje sebavedomie len tak a priťahuje pozornosť bez jediného slova? Čo ak by som ti povedal, že jednoduché dvojminútové cvičenie by ti mohlo extrémne pomôcť? Nielen v tom, ako ťa vnímajú ostatní ľudia, ale aj v tom, aby si sa lepšie cítil.
Je dokázané, že reč tela má obrovský vplyv na naše myšlienky, naše pocity a na náš celkový život. Ovplyvňuje každý aspekt nášho života. Či chceš, alebo nie. Dnes ti ukážem, ako jednoduché, maličké úpravy v reči tela, ti pomôžu k veľkých zmenám v živote. Osobnom aj profesnom.
Reč tela nemá zvuk, ale kričí hlasno
Často sa zameriavame len na verbálnu komunikáciu. Aké slová, slovné frázy použiť. Ale neverbálne signály hrajú kritickú rolu v tom, ako tieto slová a nás, ľudia vnímajú. Naša reč tela ticho rozpráva. Prezrádza úroveň nášho sebavedomia. Či sme dôveryhodný, či sme otvorení konverzácia, či sme pripravený do boja. Často sa nám ale stáva, že my vnímame reč tela druhých ľudí, ale nesústredíme sa vôbec na naše vlastné neverbálne signály, ktoré vysielame.
Daj si pozor hlavne na situácie, ktoré sú v tvojom živote extrémne dôležité. Napríklad pracovné pohovory, veľké obchodné stretnutie, prezentácia tvojich nápadov a tak ďalej. Tvoja reč tela ti môže pomôcť, lebo bude vysielať sebavedomie, dôveryhodnosť, sebaistotu, alebo aj ublížiť ak prejavíš nervozitu, slabosť, nekompetentnosť. Tí ľudia, ktorí zmenšujú svoje telo - tým že sa hrbia, prekrížia ruky, skrývajú dlane - môžu neúmyselne signalizovať nekompetentnosť. Naopak, keď ľudia zväčšia svoje telo - vystrú sa, budú mať ruky od seba, ukážu dlane, udržia očný kontakt, ramená dozadu - tak vysielajú dominanciu a sebavedomie.
Prečo to funguje?
Nejde len o to, ako vyzeráme. Naša reč tela neovplyvňuje len to, ako nás vnímajú ostatní ľudia. Ale ovplyvňuje aj to, ako sa my sami cítime. Jedna štúdia, ktorá je celkom kontroverzná, lebo ju nedokázali zreplikovať hovorí, že keď človek použije tzv. "POWER POSE" na 2 minúty, tak sa mu dvihne hladina testosterónu a zníži hladina kortizolu. Či je tá štúdia replikovateľná alebo nie, mne to v živote veľmi pomáha.
POWER POSE je póza, že sa človek vystrie, dá ramená dozadu, bradu zarovno so zemou a dá ruky vbok. Účastníci v tejto štúdiu, keď v tejto pozícii stále dve minúty uviedli, že sa cítia silnejší, mocnejší, sebavedomejší.
Fake it, till you make it
Všetci sme počuli toto známe príslovie Fake it till you make it. Ty dokážeš úpravou svojho tela (predstieraním) zlepšiť svoje pocity. Dokážeš sa cítiť sebavedomejšie a čím dlhšie používaš sebavedomú, autoritatívnu reč tela a signály, tým viac sa tak začneš cítiť. Mám to odskúšané, keď som bol v situáciách mimo komfortu a používal som správnu reč tela, cítil som sa uvoľnenejší, viac sebaistý a viac som si veril, že to zvládnem. Naša myseľ ovláda naše telo ale takisto aj naše telo ovláda našu myseľ.
Ak máš niekedy pocit, že niečo nezvládneš, že nie si dostatočne dobrý, ale máš syndróm nekompetentnosti, použi POWER POSE. Vedomým upravením svojho držania tela a vedomým využívaním iných neverbálnych signálov môžeš prekonať "neprekonateľné", lebo sa budeš lepšie cítiť. Odhodlaný, sebavedomý, rozhodnutý urobiť krok vpred. Je zbytočné hovoriť si, že si sebavedomý, radšej uprav svoju reč tela a začneš sa tak aj cítiť.
Ako v jednoduchosti využiť reč tela na zvýšenie sebavedomia
Ako teda môžeš toto všetko uplatniť vo svojom každodennom živote?
POWER POSE pred stresovými situáciami: Pred tým, než sa ocitneš v stresovej situácii - či už ide o pracovný pohovor, dôležité stretnutie alebo vystúpenie na verejnosti - skús sa na 2 minúty postaviť do POWER POSE. Stoj vystretý, s rukami vbok, hlava hore, ramená dozadu. Tento jednoduchý trik môže zmeniť tvoje myšlienky, vďaka čomu sa zrazu budeš cítiť viac sebaistý a menej vystresovaný.
Vedomé držania tela: Počas dňa sa kontroluj. Hrbíš sa? Prekrižuješ ruky počas rozhovorov? Dávaš bradu dole? Otáčaš svoje telo a nohy od ľudí? Ak áno, toto všetko ti škodí v sociálnych interakciách. Vedome upravuj svoj reč tela tak, aby bola viac otvorená, opticky väčšia a tvoje telo bolo viac vystreté.
Vizualizácia: Myšlienkami sa dokážeš dostať do situácie, ktorá ťa čaká, z pohodlia domova. Počas toho, ako budeš robiť napríklad POWER POSE, zatvor oči a predstav si, ako zvládaš nadchádzajúcu stresujúcu situáciu, ktorá ťa čaká. Ako sebavedomo sa cítiš, ako sebaisto odpovedáš, ako ti všetko vychádza a ľudia ťa obdivujú. Toto jednoduché mentálne cvičenie môže posilniť tvoje sebavedomie hneď, ako ho urobíš.
Exponenciálny nárast sebavedomia
Osvojenie si lepšej reči tela neprospieva len tebe, ale ovplyvňuje aj ľudí okolo teba. Sebavedomé osobnosti často inšpirujú k sebavedomiu aj u ostatných okolo nich. V práci to môže viesť k vyššej produktivite, lepšiemu kolektívu, novým príležitostiam, ak si dobrým lídrom a ideš príkladom. V osobnom živote to môže pomôcť v prehĺbeniu vzťahov, dôvery, otvorenosti. Dokážeš lepšie čítať emócie tvojich blízkych a adekvátne na to reagovať. A tým sa váš vzťah zlepší.
Reč tela je tu pre každého
Je dôležité si uvedomiť, že reč tela je tu dostupná pre každého z nás. Bez ohľadu na to, akú máš prácu, aké máš zdroje, status, vzťahy. Alebo ako sa cítiš a dokonca nezáleží ani na tom, ako ťa v tomto momente ostatní ľudia vnímajú. Stačia ti 2 minúty denne, kedy budeš cvičiť ideálnu pozíciu (POWER POSE) a začneš sa cítiť inak. Z dverí vystúpi iný človek. Nový človek.
Sám som bol svedkom toho, že ľudia sa začali cítiť lepšie počas toho, keď som ich mentoroval. Prezentovali efektívnejšie svoje nápady, cítili menej stresu pri dôležitých situáciách, dokázali sa bez akéhokoľvek tlaku, strachu rozprávať s hocikým o hocičom.
Záver
V dnešnom svete sme neustále hodnotení druhými ľuďmi v priebehu niekoľkých sekúnd. Preto by si sa mal naučiť pracovať so svojou neverbálnou komunikáciou. Lebo to je presne to, čo ľudia hodnotia a súdia. Prvý dojem vytváraš 2x. Prvý krát, keď ťa ľudia vidia očami a druhý krát, keď ťa počujú ušami. A ty chceš pôsobiť sebaisto, sebavedomo a nechceš byť submisívny človek. Nechceš aby ti ľudia skákali po hlave a dovolovali si na teba.
Úpravou reči tela neovplyvňuješ len druhých ľudí, ale aj sám seba. Svoje pocity a to, ako sám seba vnímaš. Prepisuješ svoje negatívne presvedčenia o sebe na pozitívne.
Takže nabudúce, keď ťa bude čakať náročná situácia, spomeň si na silu reči tela, ktorá spočíva v jednoduchom 2-minútovom postoji. Stoj vystretý, ruky v bok, úsmev, hlava hore, očný kontakt a choď do sveta.
Držím palce.
O týždeň ti prinesiem opäť niečo nové
P.S. Ak máš záujem ešte viac zdokonaľovať svoje komunikačné zručnosti, som tu, aby som ťa na tejto ceste sprevádzal. Vyplň formulár na tejto stránke a ja sa ti ozvem s detailami.